Yablko

Roman Hraška

Roman Hraška

Roman Hraška alebo Yablko, tak sa volá človek, ktorý už nejakú dobu múti vody Slovenského a Českého internetu. Najskôr založil blog brm.sk, stál pri zrode Zajtra.sk kde nahrával tutoriály ako Nauč sa jQuery, Yablkov TurboTip alebo Robíme WordPress, neskôr stál pri zrode komunitného portálu spaceunicorn.sk. Teraz je zodpovedný za projekt webrebel.sk a vyučuje na learn2code.sk. Okej, nebudem už nič viac prezrádzať, prečítajte si tento krátky rozhovor, toto je Yablko.

 

 

Ahoj Yablko, teba netreba asi moc predstavovať ale na začiatok by si nám mohol niečo pekné o sebe povedať.
Čau, hovoria mi Yablko a robím stránky. A učím ostatných, ako ich robiť tiež. Yablko nemá nič spoločné s Applom, takže hádajte ďalej 🙂

Ak si spomenieš, mohol by si nám povedať niečo o tvojich prvých zážitkoch s počítačmi, internetom a všetkými IT vecičkami. Aké to bolo, aké si mal pocity?
Keď som vyrastal, mal som nejakú ruskú kópiu Atari 2600 s asi 99 predinštalovanými hrami, na ktorej som ničil joysticky jeden za druhým. Ľudia okolo mňa mali ZX Spectrum a podobne. Keď som mal asi 6 rokov (ja som zlý pamätač rokov, pokojne to mohlo byť aj 8, who knows) otec priniesol domov akúsi
v robote vyradenú 286tku, ktorá sa stala mojim najlepším kamarátom.
A nejak sa to so mnou tiahne až do dnes. Ale dnes rozhodne nie som niekto, kto by sa vyžíval
v gadgetoch a sledoval všetky tech odhalenia a prezentácie. Na to mám priveľa kníh, ktoré som nečítal, priveľa filmov, ktoré som nevidel, priveľa prechádzok, na ktorých som nebol. Pôsobím síce v IT svete, ale nikdy nechcem byť jeho otrokom.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa začal venovať programovaniu a k nahrávaniu tutoriálov?
Na základnej a strednej škole sme s kamarátmi vyrábali malé, hlúpe hry. Potom prišiel internet, niekto spomenul akési PHP, že je to vraj jednoduché, tak som si povedal, že naprogramujem blog. Vtedy boli populárne všetky tie blogujeme.cz alebo ako sa to volalo, ale ja som si povedal, že si také spravím sám. Tak som si spravil.
A tak to robím do dnes. Často namiesto toho, aby som použil existujúci plugin, si to spravím radšej sám. Viem, že to nešetrí čas, ale chcem vedieť, ako to funguje. Alebo ako by som na daný problém išiel ja.
A následne sa o to s ľuďmi podelím. Dávnejšie som zistil, že sedieť na vedomostiach a považovať ich za sväté a iba moje, je chujovina. Ďaleko viac dobra príde, keď sa rozdáš. A videotutoriály mi k tomu prídu ideálne. Sú oveľa osobnejšie, skutočnejšie, intímnejšie ako text.

Mnohí ľudia ťa poznajú ako blogera, ktorý píše na viacerých weboch. Čo by si poradil ľudom, ktorí chcú začať s písaním článkov, prípadne s nahrávaním videí?
Tu môžem uviesť iba tú najnudnejšie, ale zároveň na užitočnejšiu radu na svete – začni 🙂 Sadni a začni. Najprv to bude na nič, časom to bude menej na nič a raz to bude fajn. Čím skôr začneš, tým skôr to bude fajn. A neboj, ak to bude na nič. Tak to má byť. Ako povedal Jake z Adventure Time: “Sucking at something is the first step to becoming sorta good at something.”

Ak chce niekto zopár rád na začiatok, spísal som ich v článku „Ako spraviť dobrý videotutoriál.
A prečo.

Ako vznikol tvoj najnovší projekt webrebel?
Webrebel je Webdesign kurz z pohľadu programátora. Už roky píšem a točím videá a rôznych technológiách (jQuery, PHP frameworky) ale základný stavebný kameň všetkého, je HTML. A CSS. A dnes Javascript. Už dlho som teda chcel spraviť sériu, ktorá by pokryla základy.

Rozmýšľal som nad tým roky. Ale nechcel som do toho ísť sám. Ja som chcel venovať kurzu, chcel som tvoriť a učiť, nechcel som mať na starosti ešte aj administratívu. To by bolo moc. Tak som sa skontaktoval s chalanmi z learn2code.sk, začal u nich učiť a pomaly ich presviedčať, aby šli aj do videí:) A spolu sme to dali dohromady.

    Yablko

 

Bol podľa teba webrebel úspešný?
To som mylím pokryl v článku „O úspechu“

Teraz, ako si rozbehol webrebel.sk a chodíš učiť ľudí robiť pekné stránky, zostáva ti ešte čas pre seba, pre priateľov, pre tvojich najbližších?
Zostáva, zostáva. Rozhodne pomáha, že nemám žiaden sociálny život, to ušetrí času;) Ja sa snažím neupracovať k smrti. V tomto odvetví to zvykne byť divoké, veľa makať, viac, rýchlejšie, deadliny krátke a kratšie… Vie to byť o gule. Ale naštastie tu platí aj opak, ak chceš, môžeš si čas vziať do vlastných rúk a regulovať. Ja ak si môžem vybrať, radšej zarobím menej, ako by som sa mal zničiť. Som presvedčený, že ak sa teraz strhám, jedného dna si to odseriem a budem ľutovať.

Spomínal si že máš ešte veľa neprečítaných kníh a veľa nepozretých filmov. Ktoré sú pre teba TOP?
Z kníh zbožňujem Bradburyho krátke poviedky, The Denial of Death od Ernesta Beckera bola pre mňa dôležitá, Stories of Your Life and Others od Ted Chianga, trilógia Temné Hmoty by mala byť povinné čítanie, komiks Daytripper.

U filmov je to ťažké, tam sa to mení podľa počasia, toho, ako sa ráno zobudím a aká pesnička hrala z okna, keď som išiel okolo potravín. Ale napríklad minulý rok sa mi páčil napríklad Snowpiercer, animák Ernest & Celestine a dokument Jodorowsky’s Dune.

Keby svet nepozná peniaze a ľudia by nemuseli pracovať a mohli by robiť to, čo ich baví, čo by si robil? Učil by si?
Práve teraz? By som hral Bloodborne a NIKDY BY SOM NEPRESTAL HRAŤ BLOODBORNE 🙂 Baví ma písať, rozprávať sprostosti a točiť videá. Do toho spadajú aj tie tutoriály, takže je dosť dobre možné, že by som aj učil.

Prečo Yablko? Ako vznika táto tvoja prezývka ?
Sa pripútajte, lebo tento príbeh bude extra, ale fakt že nezaujímavý. Je to z priezviska. Hraška > Hruška > Jablko. A potom som to zmenil na Y, aby som bol mega cool, bro.

Toto bol Yablko a ak sa ho chcete niečo spýtať môžete tak urobiť dole pod rozhovorom v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *