Michal Truban

Michal TrubanMichal Truban, človek ktorý ešte počas strednej školy založil firmu, ktorá je dnes najväčšou firmou poskytujúcou webhostingové služby na Slovensku. Má za sebou mnoho iných startupov, stal sa z neho nadšený triatlonista a dnes už robí len to čo ho baví.

 

Ahoj Michal teba netreba vôbec predstavovať, ale pre zmenu by si nám mohol povedať pár tvojich najväčších úspechov.
Uff nemyslím si že by som v živote niečo veľkého dosiahol, ale môžem ti povedať čo som dosiahol za posledný rok… oženil som sa a dal som Norseman v Nórsku (taký jeden z najextrémnejších triatlonov na svete). K tvojej svadbe ti samozrejme gratulujem.

Keď si vyrastal všetky počítače boli ešte v plienkach, o mobiloch ani nehovorím. Spomínaš si ešte na svoj prvý stroj ?
Ja som začínal na atari-čkach ale to presne neviem aká bola verzia, alebo čo to bolo, ale tam som hrával hry. Takže to bol môj prvý stroj „ever“. A potom reálne nejaké moje PCčko bola nejaká 386tka a prvý mobil som mal takú zelenú motorolu. Tiež neviem čo to je zač. Mal som ju na strednej v druháku alebo v tretiaku, to som mal prvý krát mobil.
Na internete som bol prvý krát v prváku na strednej v rámci hodiny výpočtovej techniky.
11041119_10206187841990866_1258606774579367359_n 12006683_10207485948925346_8704694541658016217_o

Vedel si už od detstva že sa chceš venovať technológiám a IT, a že si chceš založiť biznis zrovna v IT sektore ?
Asi nie. Keď som bol malý strašne ma bavila príroda. Veľa som behal po lese, ale keď som už mal prvý komp tak som začal brutálne veľa hrávať. Ale zase od detstva som chcel podnikať, pretože som nikdy nechcel mať nijakých šéfov nad sebou.

Takže máš problém s rešpektovaním autorít ?
Tak, tak preto som si povedal že s tým budem niečo robiť a urobím si vlastnú firmu.

Ako vznikol nápad založiť firmu poskytujúcu webhosting ?
Kedysi som mal portál blackhole.sk, bolo to niečo ako bezpečnostný portál a tam som potreboval web aj domény. Tam som prvý krát musel registrovať doménu, takže tam som sa prvý krát dostal k tomuto biznisu a potom sme si povedali že spravme si ako keby vlastný server pre nejaké naše potreby. Ale tak aby sme si to vedeli uživiť kedže v tedy sme boli ešte vo štvrtáku na strednej, tak sme si povedali že ,,poďme tam ponúkať aj tie registrácie a hostingi aby sa zaplatil ten server“. Takže to bol ako keby dosť jednoduchý začiatok.

Je webhosting a predaj domén stále tým čo websupportu zabezpečuje hlavný finančný prijem ?
Hej, hej, hej jasne. Stále je to tá najväčšia časť zisku. Ja ani poriadne neviem, aj 70 alebo 80% z toho celého zisku.

Ak sa môžem spýtať koľko projektov má Websupport aktuálne pod sebou ?
My sa teraz snažíme aby sa websupport focusoval na webhosting a domény, akože „cloud“ hlavne. A tie ostatné startupy, teda tie top sú Inhiro.com a Ncereply.com ale začalo tam veľa dobrých projektov ako Runform.com, Scaledo.com, Follow.company. Keď si pozriete Blackslide.com tak ich tam nájdete všetky vypísané. Ale tie najúspešnejšie sú ako som už spomínal inhiro a nicereply.

Plánujete niekedy vydať runform.com aj pre android ?
Zatiaľ ani nie. Bol to môj malý projektík a ja sa tomu teraz až tak moc nevenujem, pretože mám kopec iných projektov, takže si to tak beží, fičí svojím životom. Každý deň tam ľudia nahrávajú nejaké svoje videjká, no chcelo by to aby sa tomu niekto na full time riadne venoval.

Niekde som sa dočítal že si veľký fanúšik behu a plávania… koľko rokov sa športu venuješ ? 
Ja tak od malička športujem a tak aktívnejšie  4 až 5 rokov dozadu som začal behávať, a posledné 3 roky robím triatlon. Za mlada som hrával futbal za dedinu, ale nikdy som nijak vyslovene nešportoval. Až na konci vysokej školy som začal tak aktívnejšie behávať. Po skončení školy som šiel zabehnúť svoj prvý maratón a potom neskoršie ma chytil tiatlon. Takže tých posledných pät rokov športujem tak aktívnejšie.

563185_418193494941723_253084682_n  198532_1865622916163_2763005_n

Máš nejaký cieľ alebo sen v športe ktorý by si si chcel splniť ? 
Tie moje sny boli dať Ironmana a potom  Norseman, takže týmto som si splnil ten svoj športoví sen. Uvidíme čo bude ďalej. Možno sa ešte dostať na majstrovstvá sveta na Hawaii, ktoré bývajú každý rok ale to uvidíme…

Teraz nasleduje otázka ktorú dávam každému. Keby svet nepozná peniaze a ľudia by nemuseli pracovať a mohli by robiť to, čo ich baví, čo by si robil?
To čo robím teraz ! 🙂
Ale za predpokladu že by už existovali nejaké rakety asi by som rád lietal do vesmíru a určite by som objavoval nejaké nové veci. No keby existuje svet ktorý je teraz, robil by som to čo robím v skutočnosti. Len si neviem predstaviť taký ten svet bez peňazí. Alebo vlastne teraz som v takom štádiu že už nič nerobím kvôli peniazom, alebo respektíve robím, ale veľmi málo. Už len nejakých 20 – 30% času venujem tomu aby som zarobil nejaké peniaze a zvyšok času sa snažím venovať veciam ktoré ma naozaj bavia.

Čo by si odkázal začínajúcim podnikateľom / startupistom ?
Neustále sa vyvíjať, napredovať. Učiť sa nové veci každým dňom, týždňom, mesiacom.
Stále niečo nové skúšať, učiť sa, isť do hĺbky, čítať… stretávať sa s ľuďmi 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *