História ESET-U


Slovenská spoločnosť Eset zameraná na bezpečnosť  IT má dlhú a históriu. Dovolte aby som vás ňou previedol.
Spoločnosť Eset ako taká bola založená v roku 1992 zlúčením dvoch súkromných spoločnosti.História Eset-u siaha až do roku 1987, keď dvaja mladý programátori Peter Paško a Miroslav Trnka objavili  jeden z mala počítačových vírusov. Pomenovali ho “Vienna” a naprogramovali program na jeho zachytenie. Nanešťastie tento vírus nebol posledný ale práve naopak začalo sa vyskytovať viac a viac vírusov. A tak sa dvom mladým programátorom v mysli zrodila myšlienka vytvoriť software ktorý by zachytával všetky vírusy.

Ešte v ten istý rok vytvorili prvú verziu anti-vírusového programu NOD. Asi netušíte čo skratka NOD znamená, zrejme si myslíte že je to nejaká skratka troch anglických slov, nuž musím vás sklamať znamená to “Nemocnica na okraji disku”, podľa známeho seriálu Nemocnica na okraji mesta. Hmm milé nie ?

V roku 1990 Eset v tedy ešte NOD predával svoj anti-vírusoví systém prostredníctvom spoločnosti A.T.A. Syndicate. A však prvá verzia pre rakúsky trh sa nepredávala pod názvom NOD ako by sme čakali, ale pod názvom STOPVIR. Ako som už vyššie spomínal v roku 1992 vzniká ESET spol. s.r.o. a zároveň pribúda aj nový spoločník Rudolf Hrubý. Nová verzia anti-vírusového programu vzniká až v roku 1995 pod názvom NOD – iCE. V 1999 založil Eset svoje stredisko v LLC v San Diegu (USA) a tiež získal ocenenie „Počítadlo“ na IT veľtrhu Cofax. Eset následne založil ďalšiu pobočku v Prahe a to v roku 2001.
V roku 2002 mal Eset prvé nezávisle vystúpenie na veľtrhu CeBit v nemeckom Hanoveri. Eset získava cenu „IT firma roka“ od IT Asociácie Slovenska (ITAS) a Eset sa dostáva do Fast 50 (najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické firmy).
V 2008 Eset vytvoril nové výskumné a vývojové centrum v poľskom Krakove.
A v 2010 Eset získava 60. ocenenie Virus Bulletin.
Len tak pre zaujímavosť názov „Eset“ je odvodený od mena staroegyptskej bohyne Eset.

Asi je veľmi málo takýchto slovenských spoločnosti ktoré sú známe na každom kontinente.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *