Fero Volár alebo alian.info

IMG_0761Volá sa Fero, no hovorí si Alian. Je administrátorom vo websupport.sk, bloguje, fotí, miluje hudbu a dobré jedlo. S blogovaním začal už v roku 2003 a vytrval v tom až dodnes. Natočil 365 sekundové video ktoré trvá celý rok a aby toho nebolo málo ako jeden z mála ľudí si žije svoj vysnívaný život. Viac si prečítajte nižšie… 

Ahoj Fero na začiatok by si sa nám mohol predstaviť a povedať nám niečo málo o sebe.Ahoj Peter, tak volám sa Fero Volár, tí skôr narodení ma na internete asi poznajú pod nickom alian. Žijem v Bratislave, živím sa ako administrátor. Internetu, technológiám a inováciám sa venujem aj vo voľnom čase. Príležitostne blogujem.

Ľudia ťa poznajú ako blogera, ktorý píše alian.info, čo ťa viedlo k tomu aby si začal písať ?
Ono to bol tak nejaký prirodzený vývoj. K internetu som sa dostal koncom 90 rokov, skôr než splaskla dotcom bublina, no u nás sa to dá stále považovať za internetový pravek. Samozrejme som tiež skúšal si robiť stránky. Najprv statické, neskôr prišli experimenty s PHP. No a obsahovo som ich plnil práve niečim, čo by sa mohlo z dnešného pohľadu volať tweety. Boli to krátke správy s mojim komentárom. Išlo o veci ktoré ma zaujímali, nikdy som nebol tematicky zameraný len na jednu vec.
Potom prišla éra zahraničných blogov, tento formát sa mi zapáčil a od leta 2003 na ňom fungujem až do teraz. Minulý rok som ale spravil reštart, niekoľko tisíc článkov som nechal za sebou (http://archiv.alian.info/) a začal na novo.

Na tvojom blogu som sa dočítal že pracuješ ako admin vo websupporte. Je toto tvoja vysnívaná práca snov ?
Websupport je skvelá firma, ktorú tvoria skvelí ľudia. Áno pracujem tam ako administrátor, no nie na veciach, ktoré sú asi hlavne známe ľudom, keď sa povie jej názov, čiže doménky, webhosting a VPS. Pracujem na individuálnych riešeniach pre väčších klientov, ktorí neraz s firmou vyrástli. Väčšinou teda dedikované a cloud riešenia, optimalizácia výkonu, clustre, vysoká dostupnosť, virtualizáciu a podobne. Sú to rôzne technológie, neraz veľmi mladé a „in“, takže to perfektne spĺňa moju požiadavku na zaujímavú prácu. Nerád stagnujem a nedokázal by som robiť vo firme, ktorá je generačne pozadu v tejto oblasti. Tu mám okolo seba ľudí, ktorí denno denne dokazujú, že sa veľa vecí dá robiť lepšie, efektívne ale aj zábavne. Čiže z tohto pohľadu áno, je to dream job.

websupport

Byť adminom v takej firme ako je websupport zaberá určite mnoho času. Čím sa zaoberáš keď nie si zrovna v práci ?
Tak to myslím, že je také všeobecné v súčasnej dobe. Taká sínusoida – raz máš toho viac, inokedy menej. Technológie ma bavia aj mimo práce, ale nie z toho adminského pohľadu – ide skôr o webový frontend, startupy, sociálne sietie a marketing. Ale snažím sa to obmedzovať. Mimo toho knihy, dobré jedlo, cestovanie, fotografia (http://fero.photography), koncerty a festivaly. Veľa chvíľ sa snažím tráviť vonku v prírode. Tiež ma zaujímalo v akom to je pomere, tak som si to začal nahrávať. Každý deň jednu sekundu a minulý rok som to aj prvý raz dal – https://vimeo.com/115716855.

2014 – a year in 365 seconds from Fero Volar on Vimeo.

Spomínaš si ešte na svoj prvý funkčný web ktorý si spravil. Poprípade kedy to bolo ?
Na samotný web si už nespomínam, bolo ich niekoľko. Ale určite to bolo okolo roku 1998 lebo vtedy uzrelo svetlo sveta PHP 3.0

Ako si sa dostal k prvým počítačom a internetu ? Bola to náhoda ?
Myslím, že to bol skôr prirodzený vývoj. Jedným z prvých kontaktov bol Didaktik M počiatkom 90. rokov, ktorý mali kamaráti doma. Môj prvý počítač bol IBM PC XT, ktorý som dostal na Vianoce v roku 1993, už vtedy mal tento kúsok 10 rokov života za sebou resp. bol tak starý ako ja. Ale radosť to bola neskutočná – len pre upresnenie toto PC malo tuším 4MHz, 128KB RAM a 10MB HDD. Z dnešného pohľadu je to až komické, aj práčka alebo chladnička má lepšie hardvérové vybavenie. Éra prvých masových Windows 3.11 a 95 ma minula. Až v roku 1998 som mal zase PC vo vtedy aktuálnej HW konfigurácii. No a od vtedy to už malo rýchly spád – internet, weby, programovanie, Linux.

Tvoj fotoblog som videl ešte keď bol v plienkach. Je toto smer ktorým sa chceš uberať a neskôr sa fotografovaním aj živiť ?
Čo sa týka fotoblogu tak ten som prevádzkoval asi odkedy som mal prvý digitálny fotoaparát. No a ako sa menili tak som striedal aj fotoblogy. Posledné dva roky som mal útlm, no rád by som sa k tomu vrátil. Je to len hobby a relax. Určite by som sa tým nechcel živiť, na fotenie musím mať chuť a náladu. Fotiť, len preto, že musím by ma nebavilo.

Bloguješ už dosť dlhú dobu. Mal si niekedy chuť sa na to všetko vykašlať ?
Tak sú také hluchšie obdobia, keď aj dva mesiace nič nenapíšem. Ale aby som všetko zmazal a zabudol, tak to v takom stave som ešte nebol. Predsa len je to už súčasť môjho života a asi aj identity. Práve naopak si myslím, že by sa to blogovanie dalo pushnut na vyšší level. Možno keď budem na dôchodku sa do toho pustím

Okej, tak poďme preč od technológii. Aké sú tvoje najobľúbenejšie knihy a filmy ?
To je rôzne, ak teda škrtnem knihy o technológiách tak mi zostane motivačná literatúra, hlavne knihy z Melvil Publishing. Mám rád historické knihy a životopisy. Z beletrie hlavne krátke poviedky. Stáva sa že mám naraz rozčítaných aj 5 knihy a potom tie poviedkové jednohubky zachraňujú ten progres v čítaní. Pri filmoch je to rôzne, nie som žiaden kritik či náročný divák. Záleží od času a nálady, či mám chuť na niečo oddychové alebo vážne – pozri na http://www.synopsi.tv/profiles/184559427/.

Keby si môžeš vybrať miesto na ktorom môžeš žiť. Kde by to bolo ?
Mám veľmi rád Prahu, Barcelonu a Amsterdam. Kamkoľvek z nich sa viem presťahovať aj hneď. Ale určite nie navždy, maximálne na pár rokov. Potom by som sa určite vrátil späť na Slovensko. Je to krásna krajina, len s tými ľuďmi to je občas horšie…

Otázka ktorú dostal aj Yablko v rozhovore: Keby svet nepozná peniaze a ľudia by nemuseli pracovať a mohli by robiť to, čo ich baví, čo by si robil?
Mňa môj život baví – mám rád svoju prácu aj svoje koníčky. Jasné, že občas príde obdobie keď závidím napríklad šikovnosť majstrom, ktorí robia niečo manuálne a niečo tu po nich zostane. V tom IT svete to takto nefunguje. Alebo všetko hodiť za hlavu a ešte niekam vypadnúť. Vnútorne som ale šťastný človek – z globálneho hľadiska mám dokonca veci a život, ktorý je snom pre miliardy ľudí. Toto sa snažím si uvedomovať. Tu teda skôr prichádzajú výčitky či „robím všetko tak aby dobre bolo“ – nie len mne.

IMG_8760

Aké sú tvoje plány v najbližšej budúcnosti ? Plánuješ nejaké nové projekty ?
Ja veľmi neplánujem, ak tak nejaké cestovanie alebo festival. Skôr také veci na ktoré sa teším a pomáhajú mi preklenúť náročnejšie obdobia. Ostatné príde samo. Projektov nosím v hlave stále niekoľko, myslím, že sú tam aj také
čo by si zaslúžili realizáciu. Ale tu narážajú na moju strašnú vlastnosť a tou je lenivosť. Bojujem s tým.

Ako vznika tvoja prezývka Alian ? Bolo to z tvojej hlavy ?
Nebolo, patrí to do éry študentských čias a boomu street art, kedy som nestihol dokončiť nápis „aliancia“ na jednom jame s kamarátmi. Takže s mimozemšťanmi to nemá nič spoločne. Inak je to tuším hebrejské aj arabské meno.

Mohol by som ťa ešte poprosiť o pár stručných rád pre začínajúcich blogerov ?
Začať je veľmi jednoduché, ale zároveň je to naozaj aj polovica úspechu. Potom stačí písať to čo človeka baví a nebáť sa dať o sebe vedieť. Vlastný štýl príde sám. Smelo do toho

IMG_0001

Tak a toto bol Fero Volár a mne bolo cťou urobiť s ním rozhovor. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *